25 February 2010
Category:
blog
/* */

Projektowanie strony www – jak rozpocząć planowanie | Część 1

Nie ma jednej najlepszej ścieżki planowania serwisu www – pomysły i okazje do zrobienia zarówno ciekawego jak i biznesowego serwisu www mogą powstać zupełnie spontanicznie, ale poniżej przedstawimy standardowe podejście jako próbę usystematyzowania kroków zaprojektowania strony internetowej:

Istnieje kilka istotnych momentów na które należałoby zwrócić uwagę planując zaprojektowanie lub powierzenie zaprojektowania strony internetowej naszemu wykonawcy:

  1. Cel strony internetowej – idea i misja serwisu.
    Musimy dobrze zdawać sobie sprawę czemu będzie służyć nasza strona internetowa – oczywiste jest że skoro chcemy mieć swoją stronę internetową to raczej nic i nikt nas przed tym nie powstrzyma, możemy zrobić ja tak po prostu, nawet dla samej przyjemności, ale jeśli chcemy żeby jej założenie spełniało określone nasze cele to do procesu planowania należy podchodzić ostrożnie i planować każdą funkcjonalność.
    Na wstępie więc powinniśmy określić Cel strony internetowej.
  2. Mając już ustalony cel projektu serwisu www powinniśmy zaprojektować układ strony głównej– możemy to zrobić nawet nawet rysując go na zwykłej kartce papieru – w tym momencie zaczynamy od początku:
  • miejsce na logo serwisu – przed budową serwisu internetowego warto zrobić swoje logo, oczywiście w zależności od budżetu możemy zrobić mniej lub bardziej skomplikowane logo, możemy też wykonać je sami. Jeśli zamierzamy zostać marka rozpoznawaną na określonym rynku warto powierzyć takie zadanie firmie specjalizującej się w projektowaniu znaków logo, gdyż otrzymamy profesjonalny projekt który później użyjemy także przy druku materiałów reklamowych, na wizytówkach etc. Gdy będziemy mieć swoje logo, możemy do niego dostosować kolorystykę naszego serwisu internetowego tak żeby logo ładnie komponowało się w tło całej strony.
  • miejsce na menu główne zawierające odnośniki lub buttony do najważniejszych pod-stron serwisu Wymieniamy każdy z nich z nazwy – w tym momencie dobrze jest żeby każda podstrona reprezentowała dany dział naszej strony i zawierała informacje adekwatne do nazwy linku prowadzącego do niej. Działy menu na stronie głównej mogą mieć swoje własne podmenu – np. podstrony odpowiadające za konkretne produkty które chcemy przedstawić naszym klientom. Poza głównym menu warto przewidzieć miejsce na baner lub obrazek (zazwyczaj w górnej części serwisu internetowego) obrazek ten może odzwierciedlać naszą misję lub cel, miejsce to może być wykorzystane na ulokowanie baneru reklamowego z reklamami naszych produktów, lub reklam partnerów reklamowych które będą nam płacić za umieszczenie reklamy właśnie w naszym serwisie.
  • część centralna strony głównej – tu powinna znaleźć się esencja informacji o naszej stronie – może być tekstowa lub wizualna, tekstem możemy w skrócie i hasłowo opisać czym się zajmujemy lub o czym jest nasza strona, a jeśli nasza strona to np. sklep internetowy– warto umieścić tu ładne karty produktów promocyjnych, zachęcających klientów do zakupu.
  • stopka serwisu internetowego – może zawierać nasze dane kontaktowe, lub informację o właścicielu projektu, może zawierać linki do serwisów partnerów. Tu warto pamiętać że stopka to część stała całej stronie internetowej – informacje umieszczone w niej pojawią się na każdej podstronie (zakładamy tu że posiadamy stopkę standardową – oczywiście może być inaczej).

CDN..