29 March 2010
Category:
blog
/* */

Projektowanie stron internetowych – jak rozpocząć planowanie | Część 2

A więc gdy wstępnie zaplanowaliśmy naszą stronę internetową należy przejrzeć nasz plan w całości i jeszcze raz zweryfikować czy zaplanowaliśmy wszystko w odpowiednim porządku i czy nasz plan ma sens z punktu widzenia użytkownika odwiedzającego naszą stronę internetową i czy w związku z tym będziemy w stanie osiągnąć nasz cel:

  • musimy mieć pewność że użytkownik wchodzący na nasza stronę internetową nie będzie miał problemu z natychmiastowym zorientowaniem się gdzie jest i jak możemy mu pomóc – np jeśli jesteśmy  biurem podroży powinien zobaczyć odpowiednią grafikę i widzieć najlepsze oferty na stronie głównej, np. te najbardziej atrakcyjne cenowo jeśli mamy w swojej ofercie wycieczki “last minute” lub inne egzotyczne , które konkurencja nie posiada w sprzedaży – np. “polowanie na krwiożerczych zająców w dżungli” lub specjalistyczne obozy językowe. W biznesie obowiązuje zasada że musimy zdefiniować swój “edge” – tzw. przewagę konkurencyjną i trzymać się jej wszędzie akcentując ze jesteśmy w tym punkcie najlepsi.
  • kolorystyczny układ (layout) strony powinien nawiązywać do tematyki naszej usługi  - może być stonowany lub kontrastowy. Na pewno powinien być zrozumiały i czytelny. Kontrastem możemy podkreślić miejsca ważne dla użytkowników , ale np nie wolno popełniać błędów takich jak umieszczanie ciemno niebieskich linków na czarnym tle uniemożliwiając czytanie przez użytkownika samego linka i utrudniając mu nawigację po stronie. Należy podkreślić że rozróżniamy kilka podstawowych typów kontrastów którymi możemy manipulować: na stronie internetowej: kontrast koloru, kształtu i czcionki. Zalecane jest wykonanie strony internetowej wykorzystując kilka kolorów podstawowych – do 3-4 korespondujących odcieniem z logo firmowym umieszczonym na stronie.

Mając tak przygotowany plan strony internetowej i komplet wskazówek, możemy je przekazać swojemu webmasterowi lub wykonawcy strony który posługując się wytycznymi wykona serwis zbliżony do naszych oczekiwań – zaoszczędzimy w ten sposób sporo czasu na wprowadzenie korekt i w efekcie szybciej zaczniemy działać uruchamiając nasz serwis internetowy.